Zamów banner reklamowy na stronie

Za jakie zagrożenia odpowiedzialne są zbędne kilogramy?

Od niedawna dużo mówi się o tak zwanych chorobach cywilizacyjnych, które stanowią dla ludzkości niemały problem, bez względu na kultury czy granice państw. Jedną z nich jest otyłość oraz nadwaga, która jej towarzyszy. Wylicza się, że osób otyłych na świecie jest ponad 640 milionów. Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą otyłość?

Choroby

Zbytnie nagromadzenie tkanki tłuszczowej może powodować szereg komplikacji zdrowotnych i chorób, jakimi są między innymi cukrzyca typu drugiego, zapalenia kości i stawów, bezdech senny czy najczęściej zaznaczane przy dyskusjach o otyłości – choroby układu krążenia.

Otyłość niesie ze sobą bardzo poważne zagrożenia nie tylko zdrowia, ale również życia. Warto zaznaczyć fakt, że tak naprawdę jej przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo, że złe nawyki żywieniowe, brak ruchu czy chociażby duża ilość cukrów w przyjmowanym pokarmie wiąże się ze wzrostem nadwagi czy też otyłości. Nie odkryto jednak żadnego lekarstwa, dzięki którym gromadzenie tkanki tłuszczowej zmniejszyłoby się czy nie występowało w ogóle.

Jak dbać o siebie?

Jak zatem możemy zadbać o swoją kondycję fizyczną i uniknąć otyłości? Nie da się ukryć, że utrzymanie prawidłowej wagi jest niezwykle trudne i zależy to od indywidualnych czynników takich jak przemiana materii, geny czy chociażby ilość ruchu oraz wartości kaloryczne przyjmowanych pokarmów.

Artykuł został przygotowany z pomocą portalu spis.com.pl - wiedza o tabletkach na odchudzanie

Siedzący tryb życia oraz złe nawyki żywieniowe prowadzą do wzmożenia nadwagi i otyłości. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią ilość ruchu i wysiłku fizycznego pod różną postacią każdego dnia. Warto w tym względzie udać się najpierw do lekarza, by ten zalecił, jaka aktywność powinna być najlepsza dla naszego organizmu oraz stwierdzi, czy nie posiadamy żadnych przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Najlepszą motywacją w wysiłku fizycznym może być druga, towarzysząca w wysiłku osoba. Często zapomina się, że tak naprawdę różne aktywności fizyczne mogą mieć także wymiary społeczne i towarzyskie. Dzięki wspólnemu uprawnianiu sporty możemy jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, jak i o kondycje psychiczną, samopoczucie oraz życie towarzyskie.

Walka

Z otyłością już od dłuższego czasu prowadzi się walkę na różnych frontach. Coraz częściej – czy to w telewizji, czy w innej sferze życia publicznego – możemy natrafić na hasła, reklamy czy wydarzenia propagujące zdrowe podejście do życia. Właśnie dzięki takim zabiegom możemy w skuteczny sposób zwiększyć świadomość o problemie w społeczeństwie.

Niesie to ze sobą jeszcze jedną, dodatkową korzyść. Jeszcze parę lat temu osoby z otyłością lub nadwagą często były wyśmiewane czy szykanowane, szczególnie w szkołach, przez co później musiały borykać się z problemami związanymi z psychiką. Dzisiaj – można przypuszczać, że dzięki uświadamianiu, czym naprawdę jest otyłość – jest to już rzadziej spotykane. Można pokusić się o stwierdzenie, że stoimy na naprawdę dobrej pozycji, jeśli chodzi o walkę z otyłością i nadwagą u osób w różnym wieku.

No Comments Yet.

Leave a comment