Zamów banner reklamowy na stronie

Wirtualna rzeczywistość, rozdzielczość cztery razy większa niż FULL HD, klimat gry – co wpływa na poziom imersji, czym on jest i w jaki sposób należy go utrzymywać?

Wirtualna rzeczywistość, rozdzielczość cztery razy większa niż FULL HD, klimat gry – co wpływa na poziom imersji, czym on jest i w jaki sposób należy go utrzymywać?

Czego oczekują gracze? Pierwsze skojarzenia mogą naprowadzać na takie odpowiedzi jak akcji, dynamizmu, dobrze opowiedzianych historii i niebanalnej fabuły. Mimo że są to słuszne stwierdzenia, warto powiedzieć coś więcej o imersji, a więc "zanurzeniu" się w wirtualnym świecie.

Poziom wczucia

Siląc się na przytoczenie dość potocznej definicji imersji, można powiedzieć, że jest to poziom wczucia się gracza w grę czy daną postać. Nie da się ukryć, że dzięki temu rozrywka zdaje się uzyskiwać zupełnie inny poziom; klimat opowieści staje się zdecydowanie ciekawszy, a graczy praktycznie nic nie jest w stanie oderwać od komputera.

Poziom wczucia jest jednak determinowany przez wiele czynników, takich jak chociażby kwestie czysto techniczne. Im lepsze wrażenie z gry, tym tak naprawdę łatwiej o wysoki poziom imersji. Nie bez powodu mówi się zatem o sześćdziesięciu klatkach na sekundę jako o gwarancji płynności gry i lepszego wrażenia. Warto bowiem podkreślić, że każdy spadek jakości gry z technicznego punktu widzenia może skutecznie wytrącić z imersji, przez co jej poziom może być naprawdę zaniżony.

Przejrzyj oferty mocnych komputerów na stronie https://www.komputery360.pl/ - smartwatche, peryferia, konsole

Wysoka rozdzielczość oraz sześćdziesiąt klatek daje lepsze wrażenie graficzne, co z kolei implikuje odpowiedni poziom imersji. W najnowszych grach osiągnięcie omawianej liczby klatek na sekundę przy rozdzielczościach wyższych niż full hd jest dosyć wymagające; takiemu zadaniu podołają jedynie nowsze komputery. Nie oznacza to jednak, że osoby z nieco mniej wydajnym sprzętem nie będą mogły doznać odpowiedniego poziomu imersji.

Klimat

Tym, co w równie dużej mierze zdaje się wpływać na imersję gracza, jest klimat gry. Jego brak może być postrzegany jako minus gry, ale osiągnięcie interesującego klimatu sprawia, że gracz może spędzać przy grze naprawdę długie godziny. Dzięki wszystkim detalom wpływającym na klimat gry, imersja bez wątpienia może utrzymywać się na wysokim poziomie.

Przy produkcjach wykorzystujących wirtualną rzeczywistość imersja ma kluczowe znaczenie. Jest związana z kwestiami technicznymi, takimi jak pole widzenia gogli, grafika gier, klatki na sekundę, które przy grach VR muszą wynosić 90. Jest to zdecydowanie droga rozrywka, jak na realia przeciętnego gracza. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie w wirtualnej rzeczywistości zdaje się tkwić przyszłość gier – VR zapewnia bowiem niespotykany dotąd poziom imersji.

Jeżeli dołożymy do tego ciekawy i fascynujący klimat gry, możemy mieć produkcję, która odniesie globalny sukces. Należy jednak podkreślić, że bardziej rozbudowane gry wirtualnej rzeczywistości będą projektowane dopiero za parę lat, bowiem dzisiejsza technologia nie pozwala jeszcze na masowe implementowanie rozbudowanych rozwiązań dla graczy umilających sobie czas wirtualną rzeczywistością.

No Comments Yet.

Leave a comment