Zamów banner reklamowy na stronie

Opłacalność zawodów a robotyzacja

W dyskusjach naukowych coraz częściej występują dowody świadczące o pewnego typu strachu o przyszłą perspektywę profesji na całym świecie. O ile w dzisiejszych czasach może to nie być jeszcze problemem, o tyle za parędziesiąt lat maszyny działające według zaprogramowania mogłyby stanowić znacznie lepszych pracowników aniżeli ludzie. W jaki sposób względem tego kreuje się przyszło los dla pracujących osób?

Już wyraża się pogląd, iż w nieoddalonej perspektywie zaniknie aż kilkaset profesji. Praca wykonywana przez zatrudnione osoby zostanie zastąpiona wydajnością maszyn. Najbardziej znaczące zagrożenie obejmuje oczywiście te profesje, które nie potrzebują dużych kwalifikacji. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami, które opierają się na pracy fizycznej pracowników, ostrożnie zaczynają wprowadzać do powszechnego funkcjonowania maszyny. Należy położyć nacisk na to, z jakiej przyczyny rozwiązanie to jest tak zyskowne dla szefów.

Mogłoby się wydawać, że wykorzystywanie algorytmizowanych robotów w pracy jest niesłychanie drogie. To prawda, jednakowoż trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż inwestowanie w to może w szybki sposób opłacić się, bowiem produktywności maszyny nie można porównywać z wydajnością ludzką. Robot nie musi posiadać urlopu, również nie choruje, pracuje z takim samym poziomem wydajnością przez dwadzieściacztery godziny. To właśnie z tych względów praca maszyn może być niebezpieczeńśtwem dla osób pracujących na niższych stanowiskach w tym sensie, iż ci nie mogliby odnaleźć pracy.

Ostatnio dyskutowano głośno o propozycji wprowadzenia podatku od pracy maszyn, ponieważ mogłoby to w jakiś sposób zwolnić kradzież zawodów maszyn. Posiada to swych zwolenników oraz przeciwników, ale przedstawia jeden podstawowy aspekt - roboty są coraz częściej wykorzystywane w różnego rodzaju pracy oraz przez menedżerów pracujących np. w przemyśle.

Trzeba zaakcentować to, że człowiek nie będzie podmieniony całkiem przez automaty. Przez cały czas będzie poszukiwana doświadczona osoba do obsługiwania ich i kontrolowania, toteż nie jest tak, iż zanikną profesje w ogóle. Dyskutuje się także, iż w niedalekiej przyszłości ludziom wystarczy 4-godzinny dzień pracy, bowiem większa część czynności będzie wykonywana z wykorzystywaniem zaawansowanych technologicznie maszyn.

No Comments Yet.

Leave a comment